Чи не щодня ми стикаємось із непрофесіоналізмом українських журналістів. Але інколи він переходить всі рамки. І висвітлення українськими інтернет-ЗМІ авіакатастрофи в Казані — тому яскравий приклад.
“Пассажирский Boeing разбился при заходе на посадку в Казани” — такі заголовки були в топах вечірніх новин 17 листопада.
Мій знайомий скинув мені через деякий час це відео.
На відео чітко видно, як падає літак, вказан дата — 17 листопада. Я вже майже його запостив у контакті-фейсбуках-твітерах, ну скрізь, скрізь, але вирішив для початку зайти на ютуб і переглянути щось ще по цій темі.
Буквально кілька кліків по ключових словах по темі і я знайшов ще кілька версій цього відео. Чомусь навіть не здивувався, що знайшлися спекулянти на тренді, хоча язик не повертається цю трагедію так називати.
Відео виявилось із падіння літака в Афганістані більш ніж піврічної давнини.
Одразу пішов шукати фейки на сайтах українських ЗМІ. Слід зазначити, що реальне відео з місця події було знято не так давно і “супер-редактори” просто ще не встигли його підхопити, але на сайтах була маса фото. Я вирішив взяти кілька з них і перевірити достовірність.
Ось що я побачив на одному з найпопулярніших українських інтернет-ЗМІ: http://korrespondent.net/world/russia/3208907-avyakatastrofa-pod-kazanui-mohla-proyzoity-yz-za-oshybky-ekypazha-ystochnyk
Пошук в гуглі видав, що це фото з авіакатастрофи Ан-24 в Донецьку 13 лютого 2013 року.
Знімки МНС України були вперше опубліковані на сайті avianews.com, їх можна знайти також на УНІАН.
Сайт, який називають світилом української журналістики,“Українська правда”: http://www.pravda.com.ua/news/2013/11/17/7002341/ УП опублікувала не тільки фото, а і фейкове відео (зараз вже видалено): ТСН: http://tsn.ua/foto/u-kazani-vibuhnuv-pasazhirskiy-litak-sered-50-zagiblih-sin-prezidenta-320652.html http://tsn.ua/svit/u-katastrofi-boyinga-v-kazani-mig-zaginuti-sin-prezidenta-tatarstanu-320642.html |
ICTV: http://fakty.ictv.ua/ru/index/read-news/id/1493828 |
|
Скопіювали невірні фото ще багато українських новинних сайтів, але і цих скріншотів достатньо, щоб зрозуміти загальну тенденцію. Також слід зазначити, що більшість українських ЗМІ взяли фото з російських джерел (а то і взагалі з твіттера), які в свою чергу теж зафейлили, але одразу ж виправили недоліки в себе на ресурсах, чого не скажеш про українські. Змістовний огляд реакції російських ЗМІ та соцмереж на авіакатастрофу зробив TJournal.
Напевно, більшість українських журналістів фанатіють від серіалу “Newsroom”, але жоден із ресурсів не дотримується загальноприйнятих стандартів, які показують в тому числі і в цьому серіалі (наприклад, правила трьох першоджерел).
Ось так в погоні за швидким трафіком українські ЗМІ показують свій непрофесіоналізм, нехтуючи базовими стандартами журналістики. Зауважте, вся ця інформація гуглиться в два кліки за дві хвилини. Скоріше за все, ми побачимо ці ж фотографії з авіакатастрофи в Донецьку у завтрашній (чи то пак вже сьогоднішній) друкованій пресі.
Текст: Krus Krus, Андрій Бродецький.
Матеріал підготували для найбільшої спільноти Києва — Типичный Киев.