Іменні стипендії: розповідає Ростислав Іванович Пашов

Інтерв’ю з начальником відділу з організаційно-виховної роботи Пашовим Р.І.

Як відомо, кожен КПІшник має можливість отримувати персональну або іменну стипендію. Ми вирішили проконсультуватися з цього приводу в начальника відділу з організаційно-виховної роботи Пашова Ростислава Івановича.

— Ростиславе Івановичу, всі КПІшники краєм вуха чули, що в нашому університеті існують спеціальні іменні та персональні стипендії, але більшість, насправді, погано знає, що це. Розкажіть нам, будь ласка, докладніше, що таке «іменна стипендія».

— Взагалі стипендіальне забезпечення регламентується 882-ю постановою Кабінету Міністрів України (від 9 серпня 2001 р. з поправками 2004 р.), і є ряд стипендій, які виплачуються чітко з бюджету України (вони фінансуються Міністерством освіти і науки). Це такі стипендії як:

  • Звичайна академічна стипендія;
  • Підвищена академічна стипендія;
  • Іменні стипендії ВНЗ

Таких у нас близько 150 чи 170, їхній розмір, правда, незначний. Якщо звичайна підвищена стипендія відмінника складає 790 грн, то іменна стипендія вузу – приблизно 815 грн. Як бачимо, збільшення незначне, це стипендія більше для престижу, тобто визнання на рівні факультету та/або університету.Також є стипендії Верховної Ради України, Кабінету Міністрів, Президента України, (для ТЕФу у нас була ще стипендія з атомної енергетики), Розмір таких стипендій: 1000 грн. – стипендія Президента України, 850 грн – стипендія Кабінету Міністрів, 1200 грн. – стипендія Верховної Ради. Остання має особливість  – виплачується цілий рік, тоді як будь-які інші стипендії призначаються на семестр.

— У чому полягає процедура дій для отримання зазначених стипендій?

— Сама процедура дій дуже проста. Є відповідна форма подання, студент-стипендіат готує цю форму, дотримуючись всіх критеріїв та вимог. Тобто подати заявку може будь-який студент. Основні вимоги – це складання останньої сесії без сумніву на відмінно, і, взагалі, бажано, щоб всі попередні сесії були без трійок. Є ще стипендія Київського міського голови, яка не ставить чітких вимог про трійки, але вимагає, щоб дві останні сесії були однозначно на відмінно. Ця стипендія дає суттєву надбавку в розмірі 300 грн до звичайної стипендії, тобто якщо у студента  підвищена стипендія складає 790 грн, то разом з цією надбавкою вона вже становитиме більше тисячі гривень, тобто майже прирівнюється до стипендії Верховної Ради. Але вона виплачується окремо. Є ще у нас персональна стипендія Андрієвського Д.Й., вона, як і стипендія Президента України, становить 1000 грн і виплачується безпосередньо в додаток до звичайної стипендії, а також стипендій Верховної Ради України, Кабінету Міністрів, Президента України. Отже, в середньому така стипендії становлять 2000-2500 грн. Також є в КПІ стипендія ім. Курчатова І. В. (це міністерська стипендія), яка призначається тільки для студентів-атомних енергетиків.

— Чи існують особливі соціальні стипендії та стипендії для пільговиків?

— Так, звісно. Є соціальна стипендія Верховної Ради для студентів з числа дітей-сиріт та дітей з малозабезпечених сімей. Вона одна. Вибирається найкращий студент, що підпадає під ці категорії. Йому  і призначається стипендія в розмірі 900 гривень протягом одного року. А для обдарованих студентів-інвалідів існує (також тільки одна) стипендія Кабінету Міністрів України, яка становить 850 гривень і виплачується також цілий рік (не один семестр).

— Як проходить сам процес подання заявки на отримання спеціальної стипендії?

— Студент сам збирає необхідний пакет документів, разом з написаною заявою. Подання передає на факультет, Стипендіальна Комісія факультету розглядає його і, якщо все правильно, передає подання у Стипендіальну Комісію університету. Стипендіальна Комісія університету, розглядаючи заявки, виставляє бали, за якими вибудовується рейтинг. Наприклад, кожна конференція – це 10 додаткових балів, за авторську статтю – 30 балів, за патент – аж 40 балів. Це все додається, підсумовується, і в результаті в кожного студента формується власний сумарний рейтинг. Отже, тільки найкращі з найкращих отримають персональну та/або іменну стипендію загальнодержавного рівня. Тобто стипендіальна комісія вирішує, передає рішення на затвердження Вченій Раді університету і вже Вчена Рада готує пропозицію та подає в Міністерство. А вже Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України вирішує остаточно, кому давати стипендію, а кому ні.

— Які ще показники крім складання семестрових сесій впливають на отримання спеціальних стипендій? Як ми вже зрозуміли, грає роль науково-дослідна діяльність, а чи відзначається певним чином активна громадська робота?

— Головну роль, без сумніву, грає наукова робота. Враховуються в плюс: робота на конференціях, авторські публікації (якщо такі є), інші наукові здобутки. Щодо активної громадської позиції, то це більше враховується в стипендії ректора, де окрім балів за науку окремою є додаткова графа з балами за суспільну роботу. Отже, заохочення звісно є, але додаткові бали за подібну діяльність дуже низькі. Тому що в будь-якій стипендіальній постанові чітко прописано: «досягли значних успіхів в навчанні та науковій роботі», а про громадську роботу нічого не вказано. Хоча 882 постанова, передбачена для персональних стипендій,  вказує, що також за спортивні досягнення, громадську роботу тощо бали враховуються. Але все одно, головний рейтинг єдиний і враховує тільки (підкреслено) наукову роботу та навчання (по 5 балів за кожну сесію, здану на відмінно).

— Чи є суворим ступінь перевірки поданих документів?

— Звичайно. Всі документи ретельно перевіряються, завіряються всі копії. Особливо ретельно перевіряються авторські статті в переліку публікацій. Ці всі моменти затверджуються печаткою та іншими потрібними засобами.

— Відсоток студентів, які отримують ці стипендії, як я розумію, не дуже великий? Яка кількість студентів отримує стипендії Президента, ВР тощо?

— В принципі, перелік персональних та іменних стипендій в нашому ВНЗ доволі значний (хоча пропорційно для 25-ти тисяч студентів це не така вже й велика кількість). Повторюю, іменних факультетських стипендій у нас близько 150-170-ти, хоча їх грошовий еквівалент не дуже значний.

Докладно дані про розмір та кількість стипендіатів вказано в таблиці нижче:

Назва стипендії

Розмір Кількість студентів, які отримують
Стипендія Верховної Ради 1200 грн/рік 4
Стипендія Президента 1000 грн/семестр 5
Стипендія Кабінету Міністрів 850/семестр 0
Стипендія ім. Курчатова І.В. 850/семестр 2
Стипендія Андрієвського Д.Й. 1000/семестр 10
Іменні факультетські стипендії (незначна надбавка до академічної стипендії) 175

— Отже, щоб стати престижним стипендіатом треба працювати, працювати і ще раз працювати?

— Займатися науковою роботою перш за все. Якщо ти займаєшся науковою діяльністю, в тебе є наукові здобутки і ти навчаєшся на відмінно, а ще й не маєш тройок, апріорі, вже неприпустимо залишатися без спеціальної стипендії.